Jałowiec (Wacholder) jest rośliną iglastą, obok sosen najbardziej rozpowszechnioną na naszej Planecie. Można ją spotkać w wielu miejscach, zwłaszcza w europejskich lasach.
Wiele gatunków jałowca uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Jego owoce zwane szyszkojagodami (osiągające 2,5 cm średnicy) są używane również w kuchni jako przyprawy.
Krzewy jałowca nie są wysokie, ale za to przez cały rok zielone. Zimową porą ze swoimi granatowymi szyszkojagodami na tle śniegu wyglądają bardzo efektownie.
Jałowiec jest także wykorzystywany w medycynie w postaci naparów, olejków, czy też maści. Już nasze babcie korzystały z jego dobrodziejstw i stosowały na różne choroby. Między innymi na problemy z jelitami, czy też przy zapaleniu korzonków nerwowych.
Owoce jałowca letnią porą są zielone, dojrzewają dopiero jesienią, w październiku lub nawet w listopadzie, przybierając kolor granatowy. Wtedy najlepiej je zbierać. Zwłaszcza po pierwszych przymrozkach, gdy są już lekko przesuszone.
Stanowią również ważne źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Szczególnie zimową porą. Na zaśnieżonych gałązkach nieraz można spotkać głośno ucztujące jemiołuszki.
Z cyklu: "Co w przyrodzie piszczy"