sobota, 30 kwietnia 2022

Rogi jako symbol. Mają pozytywny, czy negatywny przekaz?

Będąc na wędrówce, napotkałam na polanie stos drewna ułożonego jak klocki lego, a na jego szczycie... rogi. — Czy to przypadek, czy drwale chcą nam coś przekazać? — zastanawiałam się. — Rany, a może to nie drwale? Może jakiś zły człowiek? A może jednak dobry? No bo chyba nie kosmita? Tak czy siak bardzo mi się spodobały.
 
 

Pewnie każdy człowiek w swoim życiu nieraz z rogami ma do czynienia. Rozkminia wtedy, co też mogą symbolizować. Jaki mieć przekaz. A z tym jednak bywa różnie. Bo się okazuje, że jedno i drugie zależy od kultury danego narodu. Że w wielu z nich mogą znaczyć zupełnie co innego. Tak jak ich znak, czy gest.



Przykładem w tym względzie mogą być Włochy i Brazylia. We Włoszech choć gest rogów miał kiedyś pozytywne znaczenie i Włosi wierzyli, że odpycha złe spojrzenie ludzi i chroni od wszelkich złych mocy, obecnie wykorzystują go, kiedy chcą kogoś obrazić, albo do żywego dopiec, sugerując nim niewierność żony... Ech, ci Włosi! Widać, że ich sławetny temperament skłania ich do nie całkiem dla nas zrozumiałych zmian.

Natomiast w Brazylii gest rogów chyba od zawsze ma znaczenie pozytywne. Brazylijczycy stosują go, aby życzyć komuś powodzenia i pokazać swoje wsparcie.

To są tylko dwa przykłady, jednak na wszelki wypadek lepiej nie używać tego gestu, będąc gdzieś za granicą... Bo jeśli się nie zna kultury danego kraju, niechcący można napytać sobie biedy.

 

Z cyklu: „Pół żartem, pół serio”