piątek, 10 września 2021

Fantazyjne obrazki z Marsa

Jestem zafascynowana Marsem. Lubię wpatrywać się w tę cudowną czerwoną planetę i wyobrażać sobie jak wygląda z bliska. Dzięki sondom i łazikom wysyłanym w kierunku Marsa przez ZSRR, później Rosję i USA, a w ostatnich latach także Japonię, Chiny, Indie i ESA (European Space Agency, czyli Europejską Agencję Kosmiczną), wiemy coraz więcej o jego zasobach naturalnych i wyglądzie. Możemy podziwiać coraz więcej marsjańskich krajobrazów. Są niezwykle piękne.  

 


Oczami wyobraźni widzę je też i po swojemu… Bo co jak co, ale wyobraźnię to ja mam bogatą. Fantazję również. Zresztą, aż tak trudne to wcale nie jest, gdyż na Marsie występują tereny podobne do naszych ziemskich. Są tam doliny i pustynie, są góry i wulkany, są także polarne czapy lodowe o przeróżnych kształtach. Całą resztę można sobie wyobrazić. To fajna zabawa i szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o rozwój kreatywności i wyobraźni. 

 


Tak bawić się może każdy, kto ma fantazję i wyobraźnię. Zabawa przednia. Polecam! Zwłaszcza w nadchodzących dniach jesieni. Kiedy to o wiośnie pomarzyć tylko będzie można, a szarość zdominuje nam świat.

Myślę, że nie warto w tym nieco smętnym czasie się poddawać i popadać w stany przygnębienia. Jedyne co warto, to znaleźć na siebie metodę, by nie doprowadzać się do takiego stanu i… pokolorować sobie swój szary świat. Ba, wszechświat także. A co!

Warto czasem popuścić wodze fantazji i… pofantazjować sobie, bo: — „Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego” — przekonuje również dziecięcy zespół Fasolki.

 



Fantazjowanie wspaniale działa na psychikę. Nie tylko dziecka, dorosłego także. Tylko ten dorosły potrafi czuć się w pełni szczęśliwym w życiu, który zachował w sobie choć odrobinę wrażliwości dziecka.




Okey, wystarczy fantazjowania na dziś... Wracam na Ziemię.


***

Dla tych, co nie bardzo wiedzą, co to fantazja, a co wyobraźnia, tak na wszelki wypadek załączam krótką ich charakterystykę:

Fantazja to zdolność do wyobrażania sobie czegoś, różnych sytuacji, ciągów zdarzeń — jakie w realnym świecie są nieprawdopodobne lub nierealne. Są elementem rzeczywistości psychicznej.

Wyobraźnia to zdolność do mentalnego wytwarzania rozmaitych obrazów, historii, wyobrażeń, przewidywań, pomysłów, a nawet i uczuć, które tak naprawdę nie istnieją w naszej rzeczywistości lub są niedostępne.

Jaka jest różnica między fantazją a wyobraźnią?

Fantazje są nieprawdopodobne i nieograniczone logiką. Wyobrażenia natomiast są prawdopodobne i są logiczne.

I jeszcze:

Filozofia to sztuka posługiwania się wyobraźnią.

Filozof to ktoś obdarzony bogatą wyobraźnią i zdolny do odróżniania fantazji od wyobrażeń... Ot co! ;)

Z cyklu: "Fotofantasmagorie"